Wyszukaj na stronie

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

leczenie kanałowe wrocław

Endodoncja

Endodoncja (leczenie kanałowe) jest działem stomatologii zachowawczej zajmującym się rozpoznawaniem i leczeniem schorzeń miazgi zęba oraz chorób tkanek okołowierzchołkowych. Pojęcie „endodoncja” pochodzi od greckich słów "endo" - wewnątrz i "odont" - ząb.

leczenie kanałowe pod mikroskopem Wrocław

Problemy endodontyczne są w 90% powodem bólu zębów. Bezpośrednią ich przyczyną jest infekcja miazgi zębowej znajdującej się wewnątrz zęba.

W Klinice Stomatologii Estetyczne i Ortodoncji ARTIDENT przykładamy szczególną wagę do leczenia endodondycznego.

Jego właściwe przeprowadzenie umożliwia zachowanie własnych zębów i przywrócenie im wszystkich funkcji, nawet w przypadku ich silnego uszkodzenia przez chorobę lub urazy mechaniczne, tak aby mogli się Państwo cieszyć własnym, naturalnym uśmiechem przez długie lata.

Wykorzystanie zaawansowanych urządzeń, nowoczesnej techniki i materiałów daje nam w tym zakresie niemal nieograniczone możliwości.


Leczenie Endodontyczne (leczenie kanałowe) - wskazania do leczenia endodontycznego

Głębokie ubytki próchnicowe:

  • prowadzące do tak zwanego próchnicowego obnażenia miazgi,
  • powodujące penetracje bakterii do wnętrza zęba i nieodwracalne zapalenie miazgi.

Zmiany endodontyczno-periodontologiczne (tzw. endo-perio):

  • niekiedy stany zapalne miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych prowadzą do zmian chorobowych w przyzębiu (potocznie zwanych paradontozą). Zdarza się również, że długotrwałe zapalenie dziąseł powoduje przenikanie bakterii do tkanek otaczających korzeń zęba, powodując zapalenie miazgi zęba.

Urazy mechaniczne:

  • złamanie korony zęba z obnażeniem miazgi,
  • złamanie korony zęba bez obnażenia miazgi, ale brakiem możliwości jej odbudowy i koniecznością zastosowania wkładu koronowo-korzeniowego,
  • zwichnięcie zęba, prowadzące do przerwania pęczka nerwowo-naczyniowego odżywiającego ząb.

Leczenie protetyczne:

  • podczas leczenia protetycznego może zaistnieć konieczność leczenia kanałowego zębów nieprawidłowo ustawionych w łuku zębowym (np. nadmiernie przechylonych, zrotowanych...), aby umożliwić osiągnięcie zaplanowanego efektu końcowego.