Wyszukaj na stronie

Bruksizm, szyna relaksacyjna

Czym jest bruksizm?

Czy zdarzyło Wam się kiedyś usłyszeć jak ktoś, na przykład podczas snu, tarł i zgrzytał zębami lub zobaczyć jak zakładał specjalną szynę relaksacyjną mająca zapobiec ścieraniu zębów? Takie tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki jest właśnie fachowo nazywane bruksizmem.  Dolegliwość ta występuje i ujawnia się głównie w nocy, cierpi na nią około 8 – 10 % społeczeństwa. Ścieranie zębów nie jest jedynym skutkiem tej dolegliwości.

Jakie są skutki?

Czasem wystarczy jedynie szyna relaksacyjna. Warto bowiem pamiętać, że bruksizm nieleczony może doprowadzić do wielu powikłań.  Powoduje między innymi bóle głowy, uszu i szczęki po przebudzeniu, zmiany na zębach, jak na przykład ścieranie zębów (koron), pękanie szkliwa, rozchwianie zębów oraz zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych. Jest również mało komfortowa i dokuczliwa dla osób śpiących z pacjentem w jednym pomieszczeniu.

Przyczyny bruksizmu

Wśród przyczyn pojawiania się tego schorzenia wymienia się najczęściej: nadmierna wrażliwość na stres, wady zgryzu, uwarunkowania genetyczne, czy zaburzenia psychiczne. Warto podkreślić, że wiele osób jest nieświadomych, iż problem ten dotyczy również ich. Jeśli więc zauważymy wspomniane  we wcześniejszym akapicie objawy - warto skonsultować się ze specjalistą.

Bruksizm i ścieranie zębów – leczenie

Leczenie  często jest wieloetapowe i długotrwałe. Jak już wspomniano zarówno bruksizm jak i nienaturalne ścieranie zębów mogą mieć wiele przyczyn. Czasem wystarczy szyna relaksacyjna, niekiedy jednak będziemy zmuszeni odwiedzić większą ilość specjalistów.